BARF

Na úvod by som chcel napísať, že v článku sú použité sekcie z článkov odbornej literatúry, skúseností z našej CHS, a netvrdím, že len náš názor je ten jediný správny, ak máte iné skúsenosti s výživou a iný názor, rešpektujeme ho. Avšak určite nám ide o spoločné a to je správna a optimálna výživa pre nášho miláčika.

Výživa je určite jeden z ďalších predpokladov správneho vývinu nášho psíka, hneď po genetickom predpoklade. Mnohí majitelia sa nechali presvedčiť masívnou reklamou výrobcov hotových krmív a prenechali výživu na výrobcovi krmív. Je veľmi jednoduché nabrať misku granúl z vreca a vybavené.... Avšak pri dnešnom množstve nárastu ochorení rakovina, alergie, kožné problémy, dysplázie kĺbov, oslabená imunita, reprodukčné problémy, atď..., sa nedá len jednoducho povedať, že je to problém šlachtenia plemena.

Mnohí chovatelia, majitelia psov, veterinári sú názoru, že granule-hotové krmivá nie sú optimálne pre výživu psa a hľadajú alternatívu, jednou z alternatív je kŕmenie surovou stravou BARF, preklad nie je jednoznačný Born Again Raw Feeders, Biologically Appropriate Raw Foods.

Pes má tráviaci trakt mäsožravca, jeho črevo je veľmi krátke. Pri kŕmení surovým mäsom majú žalúdočné šťavy v žalúdku psa hodnotu pH menej než 1 (človek pH 4 až 5), čo je hodnota zrovnateľná s kyselinou, ktorá ľahko rozloží aj surové kosti. Zdravý organizmus si so salmonelou a inými baktériami a parazitmi ľahko poradí. Táto kyslosť zlikviduje salmonelu, škodlivé baktérie, plesne alebo parazity v tráviacom ústrojenstve.

Granule- Doba trávenia klasických granúl je obvykle 3 až 4 dni, pretože všetky druhy granulovaných krmív pozostávajú z veľkej časti z obilia (60-90%). Podiel obilia v granuliach spôsobuje psom značné problémy. Nevytvorí sa dostatočné množstvo žalúdočných kyselín, pretože chýba kľúčový spúšťač – mäso. Následne nie sú usmrtené baktérie, dochádza k nafukovaniu, torzii žalúdka a premnoženiu parazitov. Slinné žľazy sú preťažené tvorbou enzýmov potrebných na trávenie obilia, pretože v granuliach vyrábaných pri vysokých teplotách sotva nejaké enzýmy prežili a okrem toho tráviaci systém psov nie je stavaný na trávenie veľkého množstva rastlinnej stravy. Tuk v granuliach sa konzervuje pomocou látok ako Ethoxiquin, BHA a BHT. Tieto konzervačné látky môžu poškodzovať biele krvinky, oslabovať imunitný systém a blokovať príjem glukózy. Pretože zvyšujú riziko nádorových ochorení sú pre ľudskú výživu zakázané. Omega-3 mastné kyseliny v granuliach úplne chýbajú, pretože sa nedá zabezpečiť ich konzervácia. Imunitný systém je oslabený nedostatkom enzýmov, aminokyselín, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Slinné žľazy sú preťažené a nefungujú správne, vytvára sa zubný kameň a chronický zápal v papuli, ktorý opätovne oslabuje imunitný systém. Medzitým prichádzajú na rad rôzne diétne krmivá, aby potlačili ochorenie, ktoré je vyvolané kŕmením hotovou suchou potravou.

Varená strava- Varením sa v živočíšnych bielkovinách menia reťazce aminokyselín a z väčšej časti sa stávajú pre psa nevyužiteľnými. Bielkoviny sú po vare ťažko stráviteľné a strácajú veľké množstvo minerálnych látok. Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v surovom mäse, sú základom zdravého imunitného systému psa.

Nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Vyváženosť stravy sa dolaďuje v priebehu mnohých týždňov, tak ako je to v prírode bežné. Nie je nutné pri každom kŕmení sledovať podiel výživných prvkov. Pri surovej, prirodzenej strave môže pes dostávať určitý čas jednostrannú potravu za predpokladu, že sa v určitom čase pravidelne obmieňa. Kŕmiť BARF nie je až také časovo a finančne nákladné. Kedysi sa hovorilo, že surové mäso vyvoláva agresivitu. Na psa však nemá žiadny negatívny vplyv a vzťah psa k človeku je len otázkou výchovy.

Tí, čo začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Dnes existuje na internete mnoho stránok a fór, kde sa dajú získať informácie a rady ohľadom prirodzenej stravy. Len odvahu: tento spôsob kŕmenia je oveľa jednoduchší ako sa zdá.

Výhody BARFu


• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• výrazne znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť

Množstvo potravy

Priemerne aktívny pes potrebuje krmivo o váhe asi 2% z jeho telesnej hmotnosti (pes s hmotnosťou 30kg teda potrebuje denne asi 600g potravy – rozdelené na dve 300g porcie). Psy však majú v závislosti od aktivity a veku rôznu látkovú výmenu. Veľmi aktívne psy môžu denne potrebovať až 3-4% zo svojej hmotnosti. Šteňatá vo vývoji potrebujú až 10%.